2. Förfarande
Förfarande
Titel: Produktion av digitalt lärande
Beskrivning: Leverantören ska, på uppdrag av beställaren, kunna leverera hela utbildnings-produktioner eller delar därav . Uppdragen kan avse både nyproduktion och vidareutveckling av befintligt material. Tjänsten kan omfatta, men är inte begränsad till, följande delar: - Produktion i Storyline 3 och 360 - Produktion av 2D/3D spel samt XR miljöer (hel- och delproduktioner) - Produktion av media såsom ljud, film, animation och illustrationer - Konsultstöd för exempelvis förstudier av digitala utbildningsproduktioner, omvärldsbevakning och anpassad utbildning för kompetensutvecklare på polismyndigheten inom exempelvis foto, film och manus.
Intern identifierare: A658.226/2024 – 939
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Kapitel 19
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 80420000 E-lärande, 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: AO 1 standardiserade digitala utbildningar,
Beskrivning: Del 1 avser standardiserade digitala utbildningar, såsom digitalt lärande, film och interaktiva moment, som främst kräver pedagogisk och grafisk kompetens.
Intern identifierare: AO 1 standardiserade digitala utbildningar,
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: AO 2 2D- och 3D samt XR-produktioner
Beskrivning: Del 2 omfattar mer avancerade 2D- och 3D samt XR-produktioner, där specialist-roller inom animation, modellering och programmering krävs.
Intern identifierare: AO 2 2D- och 3D samt XR-produktioner