197884-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Brandslangar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandslang
Referensnummer: 2022/354UH-2022-75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44482100 Brandslangar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Räddningstjänsten Storgöteborgs behov av brandslang. Upphandlingen avser ramavtal med löpande beställningar under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad beställningsvolym under avtalsperioden är 2 000 000 kronor. Volymen är en uppskattning baserad på tidigare års statistik samt en analys av RSG:s framtida behov. Den verkliga volymen kan komma att under- eller överstigas, dock inte mer än för avtalet angiven takvolym. RSG förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Den totala beställningsvolymen under avtalsperioden inklusive eventuella optioner får maximalt uppgå till 3 000 000 kronor. Denna volym utgör avtalets takvolym.