Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagning vattendrag - miljöövervakning
Referensnummer: 2018-08
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte: Kalmar kommun ska lägga upp ett miljöövervakningsprogram av kommunens vattendrag. De labbanalyser som ingår i programmet ingår i ett annat ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90700000 Miljötjänster, 90714500 Miljökvalitetskontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte: Kalmar kommun ska lägga upp ett miljöövervakningsprogram av kommunens vattendrag. De labbanalyser som ingår i programmet ingår i ett annat ramavtal. Beställaren behöver anlita en leverantör som sköter provtagningen för Delprogram 1,4 och 5 samt genomför delprogram 2 och 3 enligt information som ges i upphandlingsdokument med tillhörande bilagor. Vidare så ska resultatredovisning göras.