Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende konsulttjänster för stadsutveckling och evidensbaserad stadsbyggnadsanalys.
Referensnummer: 17/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Sollentunahem avser upphandla ramavtal avseende tjänster inom stadsutveckling och evidensbaserad stadsbyggnadsanalys. Syftet med upphandlingen är att inom ramen för avtalet avropa tjänster (utredningar, analyser, beslutsunderlag m.m.) som ska säkerställa att det behov av projektstöd, utredningsstöd och bidra med erfarenhet i bolagets arbete. Ett exempel på detta är framtagande av så kallade områdesplaner omfattandes mätningar och omvärldsanalys bland Beställarens hyresgäster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71410000 Stadsplanering, 75112100 Administration för utvecklingsprojekt, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen