Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutveckling, support och drift av Program för teknisk standard
Referensnummer: RJL 2021/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av systemutveckling, support och drift av Program för teknisk standard (även kallad PTS). IT-systemet PTS innehåller systemfunktioner som stödjer tidiga skeden och projektering i byggprojekt, med fokus att säkerställa att hälso- och sjukvården erhåller vårdlokaler som är ändamålsenliga och långsiktigt hållbara.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen