198022-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Finansiell leasing
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljövänliga bilar
Referensnummer: 202053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar långtidshyra (12 mån) eller leasing (12, 24 eller 36 mån) av fordon med minsta möjliga klimatbelastning, dvs laddbara fordon för enbart eldrift eller sk laddhybrider, för persontransporter och inspelningsutrustning. Med fordon avser SVT huvudsakligen personbilar, men även minibussar, skåpbilar och lätta lastbilar kan bli aktuella under avtalstiden i samband med att utvecklingen av nya, miljövänligare modeller av dessa fordonskategorier blir tillgängliga på marknaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen