198063-2019 - KonkurrensutsättningSverige-NORRKÖPING: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitaliseringspartner
Referensnummer: ABV 2019/0132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte
Nodra har stort fokus på digitalisering av kundkommunikationen. Det är gruppen Kommunikation inom Enhet Kommunikation och Kundservice som ansvarar för att driva den utvecklingen framåt. Syftet med upphandlingen är att få ett ramavtal som täcker det behov av extern IT-kompetens som Nodras kommunikationsgrupp har. Nodra efterfrågar både resurser som komplement till den egna organisationen och möjligheten att avropa kompletta projekt där L driver ett uppdrag och ska leverera ett bestämt resultat. För att göra det möjligt att avropa projektteam bestående av konsulter med olika kompetenser ingår sju olika kompetensområden i upphandlingen. L ska kunna leverera tjänster inom alla sju kompetensområdena. Upphandlingen ställer därför höga kapacitets- och kvalitetskrav på den blivande L.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72100000 Rådgivning för maskinvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen