198066-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenadmaskiner med förare
Referensnummer: FEV19/0048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för entreprenadmaskiner med förare till dagliga driften och underhållet inom Falu Energi och vattens arbetsområde.
På grund av begränsningar i upphandlingssystemet annonseras denna som ett öppet förfarande men, enligt angivet i handling Upphandlingsdokument, gäller förhandlat förfarande för denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen