198068-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning och bemanningstjänster
Referensnummer: 19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi AB (JEAB) avser att upphandla koncernens behov av bemanning till olika tjänster i företagets verksamhet.
Vi vill träffa Ramavtal med flera aktörer på marknaden så vi kan avropa under avtalstiden från den leverantör som vid avropstillfället kan erbjuda en person med bästa kombinationen av pris och kompetens.
Vi definierar bemanning som en tjänst där en person kan gå in och utföra uppgifter individuellt eller i en grupp som redan är etablerad på företaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ersättningen till personen vi väljer vid avrop följer den lönestruktur som finns på JEAB.
Inledning inhyrning av personal och bemanning
Jönköping Energi AB (JEAB, Beställaren) önskar ansökan/anbud för olika bemanningstjänster/inhyrning av personal i företagets verksamhet. Vi definierar bemanning som en tjänst där en person kan gå in och utföra uppgifter individuellt eller i en grupp som redan är etablerad på företaget. Lönestruktur och andra villkor för den kandidat som utses för att utföra en uppgift följer villkoren på arbetsplatsen hos JEAB.I många fall är gränsdragningen mellan det vi köper från konsultföretag genom inhyrning av personal och bemanningsföretagens tillhandahållande av personal svår att dra varför det är väsentligt att även konsultföretag lämnar ansökan/anbud på de tjänster som efterfrågas som vi definierar som bemanning (se vidare vårt behov i bilaga1).Arbetsuppgifterna kan vara av varierande art beroende på var i verksamheten behoven uppstår. Behoven är svåra att bedöma i förväg varför en beskrivning av det vi köper idag är en måttstock. Merparten av behoven bottnar t.ex. i temporära belastningar och arbetstoppar i verksamheten, långtidssjukskrivningar, föräldrar ledigheter.