198085-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhålls- och reparationstjänster - Byggarbeten
Referensnummer: SVN2019-139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende underhålls- och reparationstjänster inom område Byggarbeten.
Upphandlingen är uppdelad i nedanstående 3 anbudsområden. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera av nedanstående anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig och separata kontrakt tecknas inom varje anbudsområde.
1. Byggarbeten understigande 350 000 kr (zon 1 tätort)
2. Byggarbeten understigande 350 000 kr (zon 2 inland)
3. Byggarbeten överstigande 350 000 kr (avrop genom förnyad konkurrensutsättning)
Upphandlande myndighet
Falkenbergs kommun, Org.nr: 212000-1231
Falkenbergs Bostadsaktiebolag, Org.nr: 556095-1245
Falkenberg Energi Aktiebolag, Org.nr: 556461-4831
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45261100 Taklagsarbete, 45261310 Plåtslageri, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45432110 Golvläggning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen