198199-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arbetsutrustning för tandläkare – Dentala behandlingsenheter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDentala behandlingsenheter
BeskrivningUpphandlingen omfattar golvmonterade samt mobila dentala behandlingsenheter med komplett utrustning, såsom behandlingsstol, operationsbelysning och fotkontroll, för allmän tandvård och sjukhus- och kirurgitandvård gällande barn och vuxna. Upphandlingen omfattar även leverans, installations- och monteringsarbete, demontering och bortforsling av befintlig utrustning, service och underhåll, akut avhjälpande, utbildning samt att tillhandahålla tillbehör och reservdelar till de dentala behandlingsenheterna. För mer information, se Ansökningshandlingarna.
Intern identifierareFTV 2402-0110
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 33192400 Arbetsutrustning för tandläkare
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000