2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vägtekniskt sakkunnig Lantmäteriet
Beskrivning: Upphandlingen omfattar sakkunniga med särskild fackkunskap av vägutföranden. Lantmäteriet handlägger förrättningar vilket kan omfatta en prövning där vägalternativ behöver utredas. För att bedöma dessa vägalternativ krävs specialistkompetens som ska tillhandahållas av leverantören. I arbetsuppgifterna ingår att utreda hur vägen kan förläggas och utföras på sådant sätt att ändamålet med vägen löses med minsta intrång och olägenhet utan oskälig kostnad. Utredningen ska syfta till att utgöra underlag inför Lantmäteriets beslut i frågan.
Intern identifierare: LM2025/004628
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav på leverantören
Intern identifierare: 1636989
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på upphandlingsföremålet
Intern identifierare: 1636990