2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift av Norshöjden, särskilt boende Falu kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser drift av ett SÄBO i Falu kommun och uppdraget innebär att för Falu kommuns omsorgsnämnds räkning i enlighet med vad som framgår i upphandlingsdokumenten ansvara för driften av vård och omsorg vid det särskilda boendet Norshöjden med inriktning demens.
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Eftersom SÄBO räknas som en social tjänst enligt bilaga 2 i LOU gäller ett särskilt kapitel (19 kap. LOU) när värdet överstiger tröskelvärdet för sociala tjänster.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110697:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85311100 Äldreomsorg, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster