198320-2017 - ResultatSverige-Tumba: Programvara för tidsredovisning eller personal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personal- och Lönesystem.
Referensnummer: 2016:566
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Nytt Löne-system (lönemotor) ska upphandlas. Nuvarande avtal med HRM Software löper till 7.3.2018 med möjlighet till förlängning 1 år. Förstudie skall påbörjas 2016. Upphandling, avtal och införandeprojekt bör genomföras 2017. Målet är att systemet ska vara i drift till Q1 20418.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen