198327-2021 - ÄndringSverige-Kalmar: Transport på vattenvägar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skärgårdstrafik 2022
Referensnummer: 21/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kalmar län samverkar kring trafiken med Oskarshamns kommun, Västerviks kommun samt Postnord. Skärgårdstrafiken i Västerviks och Oskarshamns kommuner utgör en del av den regionala kollektivtrafiken. Upphandlingen är delbar i olika trafikpaket enligt vad som närmare anges i ansökningsinbjudan.