198332-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Verktygsmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kantpressar till anstalterna Mariefred och Tidaholm.
Referensnummer: 2017-6516
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42600000 Verktygsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar 2 kantpressar till Kriminalvårdens mekaniska industrier för intagna. Kantpressarna ska levereras till anstalten Mariefred respektive anstalten Tidaholm. För anstalten Mariefred gäller även att anstaltens gamla kantpress skall demonteras och bortforslas.
Information om upphandlingen:
Beskrivning av upphandling:
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42636000 Pressar, 42636100 Hydrauliska pressar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen