198342-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Farmaceutiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning till Region Skånes sjukvård 2025
Referensnummer: 2021-POL000502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Region Skånes läkemedelsförsörjning: Uppdrag A avser bl a: Expedierande sjukhusapotek med lager av hela förpackningar, Beställningssystem för Externt beställande enheter, Utökat säkerhetslager avseende försörjningsberedskap, Samhällskris
Uppdrag B avser bl a: Beredningstjänster, Manuellt produktval, Utökat säkerhetslager avseende försörjningsberedskap - Beredningstjänster, Patientindividuellt packade doser, PiD, Kliniska prövningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 325 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Uppdrag A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag A avser bl a: Expedierande sjukhusapotek med lager av hela förpackningar, Beställningssystem för Externt beställande enheter, Utökat säkerhetslager avseende försörjningsberedskap, Samhällskris
Del nr: Uppdrag B