198363-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Norrköping: Kollektivtrafik med tåg
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågresor Sverige
Referensnummer: 3.2.2-2021-8176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna annons avser frivillig förhandsinsyn gällande tecknande av avtal utan föregående annonsering.
Dagliga tågresor i hela Sverige. Migrationsverket har för avsikt att teckna ramavtal med SJ avseende verkets behov av tågresor i hela landet. SJ är den enda leverantören som är rikstäckande.
För dagliga tågresor på sträckan Stockholm-Göteborg och omvänt (inklusive delsträckor) har Migrationsverket för avsikt att teckna ramavtal med SJ AB och MTR Express AB gällande verkets behov av tågresor på sträckan. För att tillvarata konkurrensen kommer avrop att ske genom konkurrensutsättning vid varje bokningstillfälle. Minst ett (1) av följande tilldelningskriterier ska användas i samband med avrop av tågresor på aktuell sträcka: avreseort, destination, restid, tidtabell och pris. Avtalet löper i 4 år, planerad avtalstid 2021-06-01--2025-05-31, om ingen part väljer att säga upp avtalet i förtid.
Totalt uppskattat värde för Migrationsverks tågresor är ca 10000000 SEK/år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen