198376-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad – Nytt vård- och omsorgsboende, Björkeby
Referensnummer: Ten 2022/582
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser en nybyggnation av ett vård- och omsorgsboende om 54 lägenheter på fastigheten Björkeby 1:316. Byggnaden är i tre (3) våningsplan samt källarplan och vind.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213400 Installation av personalrum, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215213 Byggnation av vårdhem, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45343230 Installation av sprinklersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen