Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Tibblehemmets äldreboende
Referensnummer: SON 2017/224-76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift av Tibblehemmets äldreboende i Täby.
Särskilt boende för äldre enligt 5 kap. 5 § socialtjänstlagen. I uppdraget ingår att dygnet runt, årets alla dagar tillhandahålla omsorg och service samt som vårdgivare tillhandahålla hälso- och sjukvård till och med sjuksköterskenivå.
Tibblehemmet ligger centralt i Täby centrum och består av 99 lägenheter fördelade på fyra våningsplan.
Välkomna med ert anbud!
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311100 Äldreomsorg, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs genom förenklat förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
(LOU).