198402-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotelltjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotelltjänster 2018 kvalitetskategori Longstay
Referensnummer: 23.3-3567-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av hotelltjänster i kvalitetskategori Longstay. Statens inköpscentral vid Kammarkollegiets definition av kvalitetskategorin är ett hotell eller lägenhetshotell med möblerade rum och/eller lägenheter i enlighet med ställda krav i upphandlingen och till viss del lägre krav på hotellets/anläggningens faciliteter och service. På/i rummen/lägenheterna skall det finnas köksutrustning, möjlighet till egen matlagning och kylförvaring av matvaror.
Kammarkollegiet ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga inköpssamordningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55200000 Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Möjlighet finns att lämna anbud på delar av upphandlingen, geografisk indelning i orter/zoner i Sverige. Ramavtalet träder i kraft när det signerats av ramavtalsleverantören och Kammarkollegiet och löper därefter till och med 30.6.2020. Rangordnat avropsförfarande gäller. Anbud ska vara skrivet på svenska. Svenska språket tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling.
Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget TendSign för hantering av upphandlingsdokumenten och anbud. TendSign ägs av Visma Commerce AB. Anbud kan således inte lämnas i pappersformat, via fax eller e-post. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. Då TendSigns support inte har öppet dygnet runt är det viktigt att ta kontakt i god tid innan sista anbudsdag för att på så sätt garanteras teknisk support. Tilldelningsbeslut underrättas samtliga Anbudsgivare via TendSign.