198440-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal - Årsentreprenörer Umeå - Byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal - Årsentreprenörer Umeå - Byggnadsarbeten
BeskrivningRamavtalet omfattar byggnadsarbeten avseende planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbete, samt om-, till- och nybyggnadsarbeten avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Fortifikationsverket i Umeå med omnejd. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 3 st. entreprenörer. Objekt som avropas enligt detta ramavtal kommer att tilldelas genom rangordning eller förnyad konkurrensutsättning.
Intern identifierare402/2025
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000