198468-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Forshaga: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Simhall i Forshaga
Referensnummer: UH-2019-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nuvarande simhall är 46 år under dessa år så har renoveringar genomförts och det är framför allt ytskikt och maskinell utrustning. Därför gör vi en Partnering upphandling där vi tillsammans kan ta fram förslag till renovering och även förslag till nybyggnad som politiken kan ta beslut om. Entreprenaden består av utredningsfas, fas 1 framtagande av handlingar och produktionskalkyl, samt fas 2 produktion. Den beräknade kostnaden för projektet är mellan 30 MSEK till 180 MSEK beroende på om det blir renovering eller nybyggnad..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen