198472-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark tunnel konstbyggnad Stockholm Norvik Hamn
Referensnummer: 2017-01169/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna entreprenad gäller mark, tunnel och konstbyggnader för järnväg till Norvik Hamn. Den innehåller tre huvuddelar, benämnda 6.1 Mark och konstbyggnad, 6.2 Tunnel och 6.3 Mark. Entreprenaden innefattar blanda annat Gång- och cykelbro i betong över väg 73, vägbro väg 73 i betong över järnvägen, järnvägsbro i betong över Kvarnbäcken, Gång- och cykelbro i betong över järnvägen, markförstärkning KC pelare, arbete med spont under grundvattennivå, ledningsomläggningar, beläggningsarbeten, fundament för kontaktledning och belysning, trafikomläggningar vid väg 73 och Hammarhagens industriområde, kanalisationsarbeten för järnväg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen