198502-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Programvara för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringsverktyg
Referensnummer: 2019/KSUH 0047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser användarvänlig rekryteringssystem som täcker behovet av minskad administrationstid för chefer genom effektiv administration.
Tjänsten ska ha funktioner som stödjer KBR (Malin Lindelöws kompetensramverk).
Tjänsten ska ha kapacitet att hantera minst 300 samtidigt inloggade interna användare samt hantera och lagra minst 10 000 nya ansökningar per år. Antal rekryteringsärenden uppskattas till ca 350 - 400 ärenden per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten ska ha funktioner som stödjer Tyresö kommuns rekryteringsprocess vilket baserar sig på KBR (Malin Lindelöws kompetensramverk).
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun är Tyresös största arbetsgivare med cirka 3 000 anställda som arbetar inom fler än 200 olika yrken och inom 19 olika verksamhetsområden. Vi befinner oss i en expansiv fas där dagens 47 000 invånare ska bli 60 000 fram till år 2030. Läs mer om Tyresö på kommunens hemsida www.tyreso.se
Tyresö kommun strävar efter att vara attraktiv arbetsgivare samt efter att vara smart, öppen och en kommun i framkant. Därför satsar Tyresö kommun på den grundläggande infrastrukturen för att bland annat göra digitala tjänster tillgängliga och lätta att nå för alla.