198506-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av hjullastare utan förare
Referensnummer: UH-2020-63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inhyrning av hjullastare för vinterbruk utan förare.
Avtalet gäller dessa fyra (4) perioder:
Period 1: 1.11.2020 till 31.3.2021
Period 2: 1.11.2021 till 31.3.2022
Period 3: 1.11.2022 till 31.3.2023
Period 4: 1.11.2023 till 31.3.2024
Beställning ska ske enligt angiven rangordning där avtal med rang 1 ska tillfrågas före avtal med lägre rang. Om rang 1 inte kan leverera ska avtalet med rang 2 tillfrågas o.s.v.
För maskinlittra 22.1513 kommer vi att anta upp till 5 maskiner i rangordningen beroende på antal anbud i denna prisgrupp.
För maskinlittra 22.1514 kommer vi att anta upp till 15 maskiner i rangordningen beroende på antal anbud i denna prisgrupp.
För maskinlittra 22.1515 kommer vi att anta upp till 15 maskiner i rangordningen beroende på antal anbud i denna prisgrupp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Maskinlittra 22.1513
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskinlittra 22.1514
Del nr: 2
Maskinlittra 22.1515
Del nr: 3