Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Övre ramp, kaj 5, Norviks Hamn
Referensnummer: SH 2021/260
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34930000 Marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Norviks Hamns ro-ro del togs i bruk under hösten 2020. Till sommaren 2022 är nya större fartyg inplanerade, som kräver lastning i två nivåer. Denna upphandling avser uppförande av ny övre ramp, som ska anpassas efter redan byggda stöd och stödpunkter. I det uppdrag som upphandlas ingår tillfartsbro och rörliga delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34930000 Marin utrustning, 34931000 Anläggning till hamnar, 34953000 Ramper, 34953100 Färjeramper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 06/09/2021Slut: 11/06/2022
Detta kontrakt kan förlängas: nej