198611-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Vibrationer och risk.
Referensnummer: KS 2016/734
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ängelholms behov av konsulttjänster inom vibration och risk enligt punkt 3.4.1, 3.4.2 och 3.4.3 i förfrågningsunderlaget.
Upphandlingen kommer att resultera i maximalt 3 ramavtal per delområde för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna bestämmelser för konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009. Indikation på kommande volym:
Delområde 1. Komfortvibration – ca 100 000 SEK/år;
Delområde 2. Anläggningsvibration – ca 200 000 SEK/år;
Delområde 3. Riskutredning – ca 200 000 SEK/år.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning på 2 år.
Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Komfortvibration
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71353000 Markmätningar, 71355000 Mätningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vibrationer från väg och järnväg.
Anläggningsvibration
Del nr: 2
71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71353000 Markmätningar, 71355000 Mätningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
Vibration från anläggningsarbeten.
Riskutredning
Del nr: 3
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
Upprätta riskutredningar till bland annat detaljplan och MKB.