See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggarbeten Örnsköldsviks kommun
Beskrivning: Örnsköldsviks kommun, Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB och Örnsköldsviks Hamn och Logistik AB upphandlar ramavtal avseende byggarbeten för löpande avrop under ramavtalsperioden, med tillhörande material. Byggarbeten kan komma att utföras i olika typer av verksamheter som till exempel kontor, skolor och lokaler offentliga miljöer (badhus, ishallar, resecentrum, kajer med mera), Anbud kan lämnas på hela eller delar av beställarens behov fördelat på tre (3) områden. Ramavtal Byggarbeten avses att tecknas med maximalt 4 leverantörer och avrop kommer att ske rangordnat med möjlighet till förnyad konkurrensutsättning mellan leverantörerna R1-R4. Områdesindelning: Område 1. Centrum, Arnäs, Gullänget, Järved, Husum och Björna (postnummer som börjar på 891, 896 och 890) Område 2. Själevad, Domsjö, Bjästa och Bredbyn (postnummer som börjar på 894, 892, 893 och 895 exkl område 3) Område 3. Skärgården (Ulvön, Trysunda, Strängöarna) De i upphandlingen, AFA.21, angivna kvantiteterna är ungefärliga behov, kan variera och således över- eller underskridas. Frågor besvaras endast via denna annons. Tänk på att läsa upphandlingsdokumenten i god tid innan anbudslämnande.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Utvärdering OMRÅDE 1
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87823:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärdering OMRÅDE 2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87823:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Utvärdering OMRÅDE 3
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87823:Lot:3