198633-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för naturvårdsinriktade maskintjänster i naturreservat och andra värdefulla naturområden i Hallands län.
Referensnummer: 512-3635-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Länsstyrelsens behov av maskintjänster för naturvårdsinriktade åtgärder. Upphandlingen omfattar uppdrag som ska utföras inom verksamheten för naturvård och som främst innebär restaurering av naturområden som är i olika stadium av igenväxning. Exempel på maskiner som är aktuella är bandgrävare, hjulgrävare, schaktmaskin, hjultraktor, hjullastare, bandlastare, skotare samt trumsikt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 77112000 Uthyrning av slåttermaskiner eller jordbruksutrustning med maskinskötare, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen