198640-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Provning och analys av sammansättning och renhet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Emissionsmätningar, rökgaser, vatten & restprodukter
Referensnummer: 1004281405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Miljömätningar (periodisk och jämförande mätning)
Ramavtal på åtta år med start augusti 2021
Uppdrag
Uppdraget omfattar emissionsmätningar för Vattenfall Heats anläggningar i Sverige enligt följande lagkrav:
I det första steget sker en utvärdering av anbudsgivare som lämnat in intresseanmälan, upphandlingskraven/dokumenten utskickas till kvalificerade anbudsgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Miljömätningar (periodisk och jämförande mätning) Ramavtal på åtta år med start augusti 2021
Uppdrag Uppdraget omfattar emissionsmätningar för Vattenfall Heats anläggningar i Sverige enligt följande lagkrav:
Periodiska mätningar enligt SFS 2013:252, stora förbränningsanläggningarPeriodiska mätningar enligt SFS 2013:253, avfallsförbränningsanläggningarPeriodiska mätningar enligt SFS 2018:471, mellanstora förbränningsanläggningarJämförande mätning enligt NFS 2016:13, NOx-avgiftenVillkorsmätningar enligt miljötillståndParallella mätningar för AST och QAL2 enligt SS-EN 14181BAT/BREF LCPBAT/BREF WIBAT/BREF MCPKontroll C14 enligt handel med Utsläppsrätter (Uppsala)Uppsala inklusive Storvreta och Knivsta,
Nyköping,
Drefviken (Jordbro, Bollmora, Gustavsberg),
Motala inklusive Askersund,
Vänersborg
Samt Dotterbolagen GEAB Gotlands Energi och VB Västerbergslagens Energi AB.
I det första steget sker en utvärdering av anbudsgivare som lämnat in intresseanmälan, upphandlingskraven utskickas till kvalificerade anbudsgivare.