198651-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Röjning av ris och buskar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel Naturmark 2017 Förhandlat förfarande.
Referensnummer: NTN 2017/256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111220 Röjning av ris och buskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka kommun övergår till förhandlat förfarande med föregående annonsering p.g.a. att inga giltiga eller acceptabla anbud inkommit i det öppna förfarandet, se 6 kap. 6§ LOU. Övergången utgör i formell mening ett nytt upphandlingsförfarande. Den tidigare upphandlingen anses avslutad och en ny påbörjad. Kommunen meddelar dock inte något formellt avbrytandebeslut, men vi vill på detta vis informera om beslutet att inleda ett nytt upphandlingsförfarande.
Påskyndat förfarande enligt LOU kap. 11 10§ tillämpas i den här upphandlingen.
Entreprenaden är indelad i 2 delar. En del omfattar tillsyn och viss löpande skötsel i Nackas naturreservat och flera tätortsnära naturområden. Den här delen omfattar även anläggning av friluftsanläggningar. Den andra delen omfattar gränsmarkeringar av skyddad natur i Nacka kommun, där både ny markering och komplettering av befintliga markeringar ingår. Entreprenaden omfattar även ledmarkeringar i naturreservat och övrig naturmark i kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tillsyn skötsel och friluftsanläggningar i naturmark
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77200000 Skogstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Påskyndat förfarande enligt LOU kap. 11 10§ tillämpas i den här upphandlingen eftersom det på grund av tidsbrist inte är möjligt att tillämpa de tidsfrister som anges i LOU kap. 11.
Upphandlingen avser vård av naturområden som är säsongsbelagt till sommaren om de ordinarie tidsfristerna iakttas kommer naturområdena stå utan vård hela säsongen.
Entreprenaden är indelad i 2 delar.
En del av entreprenaden omfattar tillsyn och viss löpande skötsel i Nackas naturreservat och flera tätortsnära naturområden. Den här delen omfattar även anläggning av friluftsanläggningar.
Den andra delen av entreprenaden omfattar gränsmarkeringar av skyddad natur i Nacka kommun, där både ny markering och komplettering av befintliga markeringar ingår. Entreprenaden omfattar även ledmarkeringar i naturreservat och övrig naturmark i kommunen.
Gräns- och ledmarkering
Del nr: 2