198665-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patienthotell vid Danderyds Sjukhus DS2017-0087
Referensnummer: DS2017-0087
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan.
Danderyds sjukhus AB erbjuder fyra inbjudna, genom tidigare ansökningsförfarande utvalda, aktörer möjlighet att genom tjänstekoncession driva patienthotellet vid Danderyds sjukhus.
Tjänstekoncessionen kommer omfatta driften av hotellet och den tillhörande restaurangen under åtta år.
Drift av konferensdel samt förlängning av avtalet med ytterligare tre år utgör optioner i upphandlingen.
Tidsramar.
— Utskick av inbjudan att inkomma med anbud,
— sista dag för att ställa frågor,
— Sista dag för att inkomma med anbud.
13,6,2018 – Tilldelningsbeslut
26,6,2018 – Avtalsskrivning
1,8,2018 – Tillträde för ny entreprenör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 225 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55100000 Hotelltjänster, 55110000 Hotellinkvartering, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 55130000 Andra hotelltjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Patienthotellet vid Danderyds sjukhus erbjuder möjlighet till övernattning för patienter, anhöriga och andra som behöver vistas i närheten av men inte på sjukhuset. I hotellet finns också en restaurang som både förser boende på hotellet med kost och erbjuder måltidsmöjligheter för personal och besökare vid sjukhuset.
Danderyds sjukhus kommer tilldela en entreprenör tjänstekoncession på åtta år för driften av patienthotellet, inklusive restaurangen.
Drift av konferensdel samt förlängning av avtalet med ytterligare tre år ligger som optioner i upphandlingen.