198672-2023 - ResultatSverige-Karlshamn: Kyl- och ventilationsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kylcentral till etapp 5 Emigranten Karlshamn
Referensnummer: UH-2023-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Översiktlig information om objektet Entreprenaden omfattar nybyggnad av kylcentral inom byggnaden Kv Emigranten som ligger på Östra Piren i Karlshamn. Upprättande av byggnaden Emigranten etapp 5 utförs som en totalentreprenad av Peab Sverige AB. Byggherre är Karlshamnsfastigheter AB. Anbudsgivare kommer att verka som sidoentreprenör för detta projekt och denna sidoentreprenad upphandlas av Karlshamn Energi AB.
Som sidoentreprenör ställs det krav mot totalentreprenören för vissa delar vilka framgår av denna AF-del med häri angivna handlingar. I denna AF-del är det tydligt angivet vilket ansvar PEAB Sverige AB respektive anbudsgivare har och vilka förhållanden som gäller mellan parterna (Peab Sverige och anbudsgivare).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 42512300 Värme-, ventilations- och luftkonditioneringsenheter, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45331220 Installation av luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar nybyggnad av en kylcentral inom byggnaden Kv Emigranten som ligger på Östra Piren i Karlshamn.