1987-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fritids-, kultur- och sporttjänster – Dynamiskt Inköpssystem för Konstkonsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt Inköpssystem för Konstkonsulter
BeskrivningUpphandlingen avser ett dynamiskt inköpssystem för Konstkonsulter. Ett dynamiskt inköpssystem (DIS) är en helt elektronisk metod för upphandling. Systemet är öppet för nya leverantörer under hela löptiden och antalet leverantörer är inte begränsat. Det är därmed ett flexibelt system som har flera fördelar för både Köparen och leverantörerna. I första steget ansöker leverantörer om att bli kvalificerade för att i det andra steget, när ett behov uppstår hos Köparen, bli inbjudna att lämna anbud på det aktuella uppdraget. Genom att upprätta ett dynamiskt inköpssystem för konstkonsulter istället för ett traditionellt ramavtal hoppas Köparen kunna bidra till utvecklingen och diversifieringen av konstkonsultyrket. Köparen vill beakta leverantörer som har arbetat med konstprojekt men kanske inte med konstnärliga gestaltningsuppdrag. Detta genom att dela in DIS:et i två kategorier; Inköp av lös konstKonstnärliga gestaltningsuppdrag Uppdragen kan avse bland annat planering och genomförande av gestaltningsuppdrag, inköp av konst och jurydeltagande i projekttävlingar. Det dynamiska inköpssystemets löptid är preliminärt till 2034-01-28.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKategori Inköp av lös konst
BeskrivningKategorin lämpar sig särskilt väl för juniora konstkonsulter med kompetens och erfarenhet som inte når upp till kraven som ställs för kvalificering till kategori Konstnärliga gestaltningsuppdrag. Uppdrag kan vara såväl mindre som mer omfattande och arbetsuppgifterna ska utföras i samråd med projektledaren. Uppdragen kommer att specificeras närmare i respektive anbudsinbjudan.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:74299:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKategori Konstnärliga gestaltningsuppdrag
BeskrivningKategorin lämpar sig för erfarna konstkonsulter vars kompetens och erfarenhet är bredare än vad som efterfrågas i kategori Inköp av lös konst. Uppdrag kan vara såväl mindre som mer omfattande och arbetsuppgifterna ska utföras i samråd med projektledaren. Uppdragen kommer att specificeras närmare i respektive anbudsinbjudan.
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:74299:Lot:2