Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration.
Referensnummer: KFKS 2016/1090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fullständig pensionsadministration av AKAP-KL/KAP-KL, PFA, PA-KL samt äldre bestämmelser och överenskommelser inkluderande pensionsreglementen för förtroendevalda. Upphandlingen inkluderar även pensionshandläggartjänst som ingår i basutbudet. Upphandlingen avser såväl samtliga anställda och förtroendevalda hos kommunen som alla avgångna anställda och förtroendevalda med intjänad förmånsrätt och för vilka kommunen har att betala kostnadsbidrag för framtida pensioner samt även alla kommunala pensionärer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen