198742-2021 - ResultatSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronikbutiker på Stockholm- Arlanda Airport & Göteborg-Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2020-00896
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 5 elektronikbutiker, fyra (4) på Stockholm-Arlanda Airport och en (1) på Göteborg-Landvetter Airport. Koncessionshavaren ska erbjuda flyg-platsens besökare ett aktuellt och inspirerande utbud av elektroniska livsstilspro-dukter och tillbehör. Sortimentet ska bestå av premium- och ledande elektronikva-rumärken och erbjuda de mest innovativa produkterna av exempelvis hörlurar, smartphones, resetillbehör och andra elektronikprylar.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 128 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fem elektronikbutiker