See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling avseende saneringsarbeten åt Stockholm Vatten och Avfall AB
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för avrop av saneringsarbeten vid Stockholm Vattens vatten- och avloppspumpstationer, avloppsreningsverk, vattenverk, reservoarer, jordbuksanläggningar, bostäder samt kontorsanläggningar. En stor del av saneringsarbetena kommer att utföras i vad SVOA betecknar som röd zon, det vill säga områden där: • Det finns risk för gasexplosioner eller förgiftning (t.ex. i slutna utrymmen där svavelväte, metan eller syrebrist kan förekomma). • Det finns biologiska eller kemiska risker (t.ex. avloppsvatten med smittorisk). • Arbetet utförs i trånga utrymmen, brunnar, tankar eller tunnelsystem. Arbeten som omfattas av ramavtalet inkluderar, men är inte nödvändigtvis begränsade till: 1. Allmän sanering av anläggningar och utrustning inklusive borttagning av asbest och kemikalier 2. Rötkammartömning 3. Tryck och spol (spolning och sugning av avlopp, rörinspektioner, dokumentation med mera) 4. Lättare mekaniska arbeten under förutsättning att arbetet måste ske i så kallad röd zon. 5. Industristädning. Planerade och löpande rengöringsinsatser i industriella miljöer såsom vattenverk, avloppsreningsverk, avfallsanläggningar, pumpstationer, verkstäder, reservoarer, tekniska utrymmen och driftbyggnader. Se vidare bifogade handlingar.
Intern identifierare: 25SVOA362
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90920000 Sanering av anläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45262660 Asbestsaneringsarbete, 90920000 Sanering av anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling avseende saneringsarbeten