198853-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Förmedling av kontorspersonal
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Mötessamordnare.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79621000 Förmedling av kontorspersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Som del av kärnverksamheten, att genomföra regeringens strategier för internationellt utvecklingssamarbete har Sida ett behov av att genomföra möten, konferenser och seminarier med svenska och internationella aktörer. Sida anordnar därför en stor mängd möten och evenemang med samarbetspartners och medarbetare varje år.
Det finns även behov av att kunna organisera kvalitativa möten med deltagare på distans, exempelvis via vårt system för videokonferens, då Sida har samarbetspartners och kollegor på olika platser i Sverige och världen.
För att möta dessa behov efterfrågar Sida den kompetens och kapacitet som krävs för mötessamordning inklusive mötesproduktion och stöd gällande mötesteknik för evenemang som företrädesvis hålls i Sidas lokaler i Stockholm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79621000 Förmedling av kontorspersonal, 79951000 Organisering av seminarier, 79952000 Evenemang, 79956000 Anordnande av mässor och utställningar, 79992000 Receptionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen