2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inköps- och upphandlingssystem
Beskrivning: Upphandlingen avser en inköps- och upphandlingssystemslösning som ska stödja, kvalitetssäkra och effektivisera hela processen från upphandling till beställning och betalning. Då en stor del av de inköp som genomförs årligen är tjänster av olika slag så är behovet en systemlösning som har ett välutvecklat stöd för tjänsteinköp. Systemlösningen avser ett eller flera integrerade system som tillsammans ska innehålla funktionalitet enligt kravspecifikationen för inköpssystem med fakturahantering och upphandlingssystem med avtalskatalog.
Intern identifierare: 25/13
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48312000 Programvara för elektronisk publicering, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48442000 Programvara för finansiella system, 48490000 Programvara för upphandling, 48610000 Databassystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000