198909-2017 - ResultatSverige-Bjuv: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av grönytor, kommundel Ekeby, Bjuvs kommun.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Bjuvs kommun har historiskt hanterat grönyteskötsel i egen regi men vill nu utreda möjligheterna att lägga ut skötseln på entreprenad. Det är dock ej möjligt att avgöra möjligheterna för att lägga ut grönyteskötslen på entreprenad innan såväl kostnad som utförande är känt. Därav går Bjuvs kommun ut med denna anbudsförfrågan som är villkorad till att Nämnden beslutar att vinnande anbud även är bättre än hantering i egen regi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bjuvs kommun skall erbjuda välskötta, attraktiva och upplevelserika parker, grönområden och lekplatser för såväl kommuninvånare som besökare.