198922-2018 - ResultatSverige-Kristianstad: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ utom sjukhusområden
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Skåne län
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar regelmässig städning enligt fastställda hygien- och kvalitetsnivåer främst vid objekt utanför regionens sjukhusområden. I uppdraget ingår även övriga tjänster, t ex periodiskt underhåll, smittstädning, slutstädning, extra städinsatser och FM-tjänster. Även städredskap ingår som option i upphandlingen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.