198925-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemtekniska- hygien, engångs- och städmaterial - Länet
Referensnummer: Ks 968/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud till Örebro läns medverkande kommuner och bolags gemensamma upphandling av Kemtekniska- hygien, engångs- och städmaterial. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingens totala värde uppskattas till cirka 168 Msek.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 168 656 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A - Mjukpapper
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33770000 Sanitetspapper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produkt-/anbudsområde A - MJUKPAPPER omfattar ett brett sortiment av produkter anpassat för UMs samtliga verksamheter som exempelvis, men ej uteslutande;
torkpapper
hushållspapper
industritork
toalettpapper
tvättlappar
pappershållare
Anbudsområde B - ENGÅNGSARTIKLAR & SKYDDSUTRUSTNING
Del nr: 2
18143000 Skyddskläder, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39222120 Engångskoppar
Produkt-/anbudsområde B - ENGÅNGSARTIKLAR & SKYDDSUTRUSTNING omfattar ett brett sortiment av produkter anpassat för UMs samtliga verksamheter som exempelvis, men ej uteslutande;
dukning
engångs- och förpackningsmaterial för livsmedel
engångsartiklar för servering
kaffefilter
engångskläder
handskar för städ & livsmedelshantering
skyddsutrustning
Anbudsområde C - STÄD- & DISKUTRUSTNING samt FIN- & GROVKEM
Del nr: 3
33700000 Hygienartiklar, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831240 Rengöringssammansättningar, 39831300 Golvrengöringsmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
Produkt-/anbudsområde C - STÄD- & DISKUTRUSTNING samt FIN- & GROVKEM omfattar ett brett sortiment av produkter, samtliga anpassade för professionellt bruk, för UMs samtliga verksamheter som exempelvis, men ej uteslutande;
diskutrustning & diskmedel
dammsugare & dammsugarpåsar
golvvårdsutrustning
Golvvårdsmedel
moppar
städmaterial
rengöringsmedel
svabb-, städ- & säckvagn
svabbgarn & hinkar
påsar & säckar
Finkem
Första hjälpen
Tvätt- och sköljmedel