19896-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fasadtvätt
Referensnummer: 2-3736/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar KI:s behov av fasadtvätt (ut- och invändigt) för fler byggnader i KI:s verksamheter, både i Solna och Huddinge (Flemingsberg). I tjänsterna ingår även tvätt av insidor av byggnadernas fasader samt i vissa fall glasade innertak.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45452000 Utvändig rengöring av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen innefattar KI:s behov av fasadtvätt (ut- och invändigt) för fler byggnader i KI:s verksamheter, både i Solna och Huddinge (Flemingsberg). I tjänsterna ingår även tvätt av insidor av byggnadernas fasader samt i vissa fall glasade innertak. På Campus Solna ingår byggnaderna Biomedicum, KM-B, tre (3) st Skyway varav en går mellan Biomedicum och Karolinska sjukhuset (över Solnavägen), Widerströmska huset, Berzelius och parkeringshuset Skruven på Tomtebodavägen. På Campus Flemingsberg omfattar tjänsten fasadtvätt ut- och insida, tvätt av fönster/glas för fler byggnader (adresser), Alfred nobels allé 8, 10 och 23 och byggnad Neo på Blickagången 16.
Fönsterputs ingår även i uppdraget i de fall stegar/pallar behövs.
KI avser att teckna avtal med en (1) leverantör.