199028-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KISTA: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad fastighetsdrift - Micasa Fastigheter i Stockholm AB
Referensnummer: D.nr. 2020 0015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar i huvudsak fastighetsdrift och avhjälpande underhåll för ca
• 239 000 m2 BTA avseende entreprenadområde 1 - Västerort
• 307 000 m2 BTA avseende entreprenadområde 2 - Innerstaden
• 391 000 m2 BTA avseende entreprenadområde 3 - Söderort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 75123000 Fastighetsförvaltning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktet kan förlängas i miximalt 48 månader.