2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförande av nya rörarbeten och underhåll av befintliga rör och utrustningar inkl licens svetsningar främst inom fjärrvärme
Beskrivning: Karlshamn Energi är en koncern där verksamheten bedrivs i flera bolag. Moderbolaget Karlshamn Energi AB och dotterbolagen Karlshamn Energi Elförsäljning AB, Karlshamn Elnät AB och Karlshamn Energi Vatten AB upphandlingen omfattar utförande tjänster av nya rörarbeten och underhåll av befintliga rör och utrustning inkl licenssvetsning på löpande räkning under avtalstiden samt visst inköp av förenat material. Avtalet omfattar i huvudsak underhåll av fjärrvärmenät i mark samt i pannanläggningar och hos kunder till Karlshamn Energi i Karlshamns kommun. Även akut utryckning förekommer, och detta måste avhjälpas omgående för samhällskritiska funktioner.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09323000 Fjärrvärme
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128411:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44163120 Fjärrvärmeledningar, 45262680 Svetsning, 50000000 Reparation och underhåll, 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk