199139-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konstruktioner och konstruktionsdelar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstruktion, leverans och montage av Trossar
Referensnummer: EUI 21 045
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konstruktion, leverans och montering av trossar till HSMs nya lokaler på Triörgatan 1 och i Aulan på Vasagatan 50.
Upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden enligt nedan:
1. Trosskonstruktion till Aulan till Vasagatan 50
2. Trosskonstruktion till Triörgatan 1
Köparen avser att teckna avtal med en (1) leverantör för respektive anbudsområde. Leverantören kan lämna anbud på valfritt antal anbudsområde. Varje anbudsområde kommer att utvärderas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44212300 Konstruktioner och delar, 44212320 Diverse konstruktioner, 45223100 Montering av metallkonstruktioner, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Introduktion
Denna upphandling görs på uppdrag för Högskolan för scen och musik (HSM) vid Göteborgs universitet.
HSM har cirka 600 studenter och utbildar musiker inom många genrer, komponister, lärare i musik, dans och teater, musikal- och performanceartister, operasångare och skådespelare.
Omfattning
Bakgrund
Institutionen Högskolan för scen och musik (HSM) är en del av Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet och projektet Nya konst. HSM utbildar studenter inom musik, musikal, opera, performance och teater. Det finns konstnärliga och pedagogiska program på kandidat- och mastersnivå, fristående kurser samt forskning och forskarutbildning. HSM:s vision är en konstnärlig och pedagogisk kraft i lokal och global samhällsutveckling. Här skapas unika konstnärliga uttryck, pedagogiska möten och mänskliga värden genom hantverksskicklighet och gränsöverskridande samverkan. HSM bedriver en öppen och kreativ mötesplats med fönster ut mot omvärlden.
Det övergripande projektet Nya konst innebär en samlokalisering av institutionerna Högskolan för konst och design (HDKV) och HSM. Platsen för samlokaliseringen är Näckrosen området strax ovanför Götaplatsen och innefattar HSMs nuvarande lokaler, Artisten, samt nybyggda delar. HSMs nuvarande lokaler, Artisten, ska nu utlokaliseras på fyra adresser under ombyggnadstiden, som planeras pågå från hösten 2022 till 2027, varav Vasagatan 50 och Triörgatan 1 är två av dessa adresser.
Vasagatan 50: Vid kvarteret Valand anpassas delar av befintliga lokaler för våra sceniska utbildningar: Teater, opera och musikal, samt teaterlärarutbildningen.
Triörgatan 1: På Triörgatan 1 i Angered Centrum anpassas en befintlig teaterlokal kallad Andra stället med en 400 kvm stor blackbox för att sätta upp slutproduktioner och andra publika föreställningar.
Syfte och mål
Syftet med Projektet är att tillsammans med respektive fastighetsägare iordningställa lokalerna för verksamheten.
Målet med Projektet är att iordningställa evakueringslokaler för HSM under byggtiden för Nya Konst som medger ändamålsenliga lokaler för att upprätthålla utbildningsmålen.
I denna upphandling efterfrågas trossar till respektive lokal. Målet är att efterfrågade trossar ska vara levererade och monterade i respektive lokal enligt tidsplan - så att projektet uppfyller sitt övergripande mål och syfte.