199152-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för kajer
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-374 Saltkajen
Referensnummer: E-374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Spontning, muddring, markrening, påldäckskaj, konstbyggnader, dykdalber, byggnation arbetsgata, förläggning VA-ledningar, el, opto, tele, belysning mm, se bifogad beskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45243600 Anläggningsarbete för kajmur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen