199190-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Grävning och schaktning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schakt- och transporttjänster för löpande driftarbeten
Referensnummer: SBB2021-262
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan till upphandling av Schakt- och Transporttjänster
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen avser i och med denna upphandling att teckna avtal för Schakt- och/eller Transporttjänster i samband med markarbeten för löpande utförande av driftarbeten.
Beställaren avser att rangordna minst tre (3) leverantörer för att säkerställa tillgången på maskiner, fordon och anläggningsarbetare, då insatserna kommer att variera under avtalsperioden.
För transporter kommer beställarens fordon att användas i första hand, men lastbilar av olika slag kommer att avropas vid behov.
Beredskap efter ordinarie arbetstid, vardag som helgdag, ingår i tjänsten för en av leverantörerna.
Parallellt med denna upphandling kommer ytterligare en upphandling att göras avseende ramavtal för mindre projekt. Förutom dessa upphandlingar genomförs löpande större projektupphandlingar inom området. Dessa ska inte ses som avtalsbrott, utan som avtal vilka kompletterar varandra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 450 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112500 Schaktning, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Schakt-och transporttjänster för löpande drifttjänster, inklusive beredskap, i Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora kommun
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen är ett tekniskt kommunalförbund för de fyra kommunerna Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora. Förbundet arbetar inom följande områden: Avfall/Återvinning, Gata/Park/Idrott, Vatten/Avlopp samt Lokal-och Miljöservice. Ytterligare information om verksamheterna finns på någon av medlemskommunernas hemsidor, förslagsvis Lindesbergs: www.lindesberg.se. Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen, hädanefter kallad beställaren, avser i och med denna upphandling att teckna avtal för Schakt- och/eller Transporttjänster i samband med markarbeten för löpande utförande av driftarbeten.
Avtal för till exempel beläggningsarbeten kommer att kunna lappa över detta avtal i vissa fall, då beläggningsentreprenören kommer att utföra arbeten i direkt anslutning till dennes beläggningsarbeten. Andra exempel på avtal som används är transport av sand, grus och makadam, avfallstransporter med flera.
Upphandlingen avser ramavtal. Avtalstiden avser 19 månader med rätt för beställaren att förlänga avtalet 2 + 2 år. Om uppsägning inte görs av beställaren senast sex (6) månader i förväg förlängs avtalet automatiskt. Maximal avtalstid är 5 år och 7 månader. Startdatum beräknas till: 1.7.2021
Sista anbudsdag
Sista dag för mottagande av anbud är: 21.5.2021 23:59