199225-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Förberedande arbeten, Västmanlands sjukhus Västerås
Referensnummer: IN-IN21-0188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser arbeten som skall genomföras för att förbereda inför nybyggnationen av den nya vårdbyggnaden vid Västmanland sjukhus Västerås. Det ingår bland annat att riva byggnad 121, upprätta nya gator, förlägga kanalisation för framtida elkablar, bygga en ny kulvert, upprätta en ny dagvattenledning med mera, som en del av Program Nytt Akutsjukhus Västerås (NAV) etapp 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45221220 Kulvertar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233330 Grundläggning av gator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser arbeten som skall genomföras för att förbereda inför nybyggnationen av den nya vårdbyggnaden vid Västmanland sjukhus Västerås. Det ingår bland annat att riva byggnad 121, upprätta nya gator, förlägga kanalisation för framtida elkablar, bygga en ny kulvert, upprätta en ny dagvattenledning med mera.